Awans 2011. Politechnika Gdańska najlepszą uczelnią Północnej Polski
Największy skok w górę zaliczyła Politechnika Gdańska w rankingu „Rzeczpospolitej” i miesięcznika edukacyjnego „Perspektywy”. Rektor, prof. Henryk Krawczyk odebrał w Warszawie nagrodę specjalną zatytułowaną „Awans roku 2011”. Z badania ankietowego wynika, że nasza uczelnia jest najlepszą w Północnej Polsce.
– Politechnika Gdańska i Uczelnia Vistula są liderami w pięciu się po rankingowej drabinie – napisała dzisiejsza „Rzeczpospolita”.
Rzeczywiście, skok w porównaniu z rokiem ubiegłym jest kolosalny – poprawiliśmy wynik o 16 pozycji w górę. Znaleźliśmy się na piątym miejscu wśród politechnik w kraju, na 11 w łącznej klasyfikacji. W badaniu udział wzięło 90 uczelni akademickich z całej Polski.
Uniwersytet Gdański uplasował się na 18 pozycji, Gdański Uniwersytet Medyczny – na miejscu 20. W rankingu pod uwagę brane były rozmaite kryteria: prestiż, innowacyjność, potencjał naukowy, efektywność naukowa, warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie.
– Poprawiliśmy wyniki we wszystkich kryteriach, co pokazuje systematyczny wzrost jakości na różnych płaszczyznach – cieszy się prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej. – Wygląda na to, że zrobiliśmy wyraźny skok do przodu.
Co składa się na nasz sukces? Politechnika jest m.in. coraz lepiej postrzegana przez pracodawców. W ostatnim roku wzmocniła też kadrę i potencjał naukowy, a studentom stworzyła lepsze warunki do studiowania. Duże osiągnięcia uczelnia ma również w rozbudowywaniu zaplecza innowacyjnego i pozyskiwaniu funduszy unijnych.
– Dobrą opinię Politechniki Gdańskiej potwierdzają również inne rankingi, co daje mi powody do radości – dodaje rektor. – Uczelnia cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży i jest coraz bardziej atrakcyjna pod względem dydaktycznym, ale istotna jest również dobra renoma politechniki w zakresie badań oraz otwartość na współpracę międzynarodową.
– Mam nadzieję, że systematyczne działania służące dobrej organizacji pracy zarówno badawczej, dydaktycznej, jak i wdrożeniowej pozwolą utrzymać prestiż uczelni.
Zobacz tabelę z wynikami rankingu szkół wyższych 2011 Szczegółowe wyniki według typów szkół i komentarze znajdą Państwo na http://www.rp.pl/uczelnie2011.
Stawiam na zrównoważony rozwój
prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej
– Zostaliśmy wyróżnieni nagrodą specjalną Awans 2010, bo proszę zwrócić uwagę, że w stosunku do roku ubiegłego poprawiliśmy wynik o 16 pozycji w górę.
Wydaje mi się, że nasze wyniki potwierdzają słuszność stosowania się do prawa zrównoważonego rozwoju, tzn. z równą dbałością staramy się rozłożyć nacisk na trzy ważne obszary działalności uczelni.
Przypuszczam, że procentują zmiany w strukturze organizacyjnej, które umożliwiają wydobycie, wykorzystanie, ale także wyeksponowanie potencjału Politechniki Gdańskiej.
Struktura sieciowo-macierzowo – którą od trzech lat wdrażamy jako sposób organizacji pracy na naszej politechnice – służy pracy zespołowej nad ściśle określonymi zagadnieniami. Pozwala ona skierować strumień wysiłków ludzkich do efektywnego działania.
Zaznaczamy swoją obecność w rankingach
Politechnika Gdańska jest dobrze oceniana w wielu badaniach rankingowych.
· II miejsce w rankingu uczelni wyższych
przeprowadzonym przez tygodnik „Wprost” i magazyn studencki „dlaczego?”
ankieta badała kryteria interesujące przyszłego studenta
w roku 2010
· II pozycja w rankingu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
pod względem liczby kandydatów na studia na jedno miejsce
w roku akademickim 2010/2011
· III miejsce w Polsce
pod względem popularności strony internetowej
plebiscyt przeprowadzony przez międzynarodową wyszukiwarkę i katalog uczelni wyższych International Colleges&Univerities
w rok 2010
· III miejsce na liście najbardziej prodoktoranckich uczelni w Polsce
badanie zorganizowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
w roku 2010
· IV miejsce w ankiecie „Rzeczpospolitej”
tzw. Kuźnia prezesów, badanie pod kątem liczby prezesów-absolwentów uczelni
listopad 2010
· V miejsce w rankingu Uczelnia Przyjazna Pracodawcom
zorganizowanym przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych oraz eDialog sp. z o.o. pod patronatem Polskiej Konferencji Pracodawców Prywatnych Lewiatan
w roku 2010