Jakość powietrza – pomorska konferencja
Jakiej jakości powietrzem oddychamy? Czy zanieczyszczenia powietrza powodują choroby układu oddechowego, a może nawet nowotwory? Podczas pomorskiej konferencji Jakość powietrza będzie też mowa o nowoczesnych metodach badawczych i analitycznych, pozwalających monitorować stan powietrza. Zapraszamy 7 i 8 kwietnia do hotelu Rzemieślnik w Gdańsku.
W spotkaniu uczestniczyć będą naukowcy zajmujący się tematyką analizy powietrza, przedstawiciele przemysłu i zakładów produkcyjnych, głównie z terenu województwa pomorskiego, jak również przedstawiciele władz miasta, gmin i powiatów z terenu województwa pomorskiego.
– Wciąż na terenie województwa brak jest kompleksowego monitoringu stanu powietrza atmosferycznego. Sieć taką tworzy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w ramach projektu AIRPOMERANIA, a konferencja daje możliwość wymiany poglądów i włączenia się prywatnych przedsiębiorstw w jej funkcjonowanie w przyszłości. Dodatkowo dyskusja może ułatwić drogę dostosowywania procedur, norm i aktów prawnych do wymogów, jakie stawia Unia Europejska – mówi prof. dr hab. inż. Waldemar Wardencki, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji.
– Spotkanie konferencyjne w tak szerokim gronie ma ułatwić w przyszłości tworzenie programu naprawczego w województwie pomorskim oraz zweryfikowanie jego założeń z aktualnym stanem środowiska oraz możliwościami i potrzebami zakładów produkcyjnych oraz dostosowanie harmonogramów do możliwości finansowych – dodaje przewodniczący.
Tematem przewodnim konferencji będzie wpływ jakości powietrza na jakość zdrowia i życia ludzkiego.
– Zaplanowane są dyskusje na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza, w szczególności pyłów, na zdrowie i wzrastający odsetek zachorowań na nowotwory obserwowany w województwie pomorskim – mówi prof. Wardencki.
Wśród poruszanych w trakcie obrad wątków znajdą się również kwestie prawne – dyrektywy unijne oraz nowoczesne metody badawcze i analityczne. Przykładowo prof. Ryszard Katulski zaprezentuje wersję wdrożeniową stacji terminalowej do bezprzewodowego monitorowania stanu jakości powietrza.
Bezpośrednie korzyści z konferencji wyniosą z pewnością jednostki odpowiedzialne za jakość powietrza i jego ochronę, przedsiębiorcy i zakłady produkcyjne emitujące uciążliwe dla środowiska gazy i spaliny oraz – co najistotniejsze - mieszkańcy Trójmiasta i województwa pomorskiego. Zyska także fauna i flora na naszym terenie.
Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, rektor PG, prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk oraz przewodniczący Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk, prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik.
Konferencję już po raz trzeci organizują Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej wraz z fundacją Agencji Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska.
Program konferencji znajduje się na www.kjp.pg.gda.pl