Mieszkać w porcie
Współczesne europejskie miasta portowe, a szczególnie prezentacja rozwoju przestrzennego Gdyni i Hamburga będą tematem konferencji pod hasłem „Mieszkać w porcie. Ideały początków Modernizmu a miasto współczesne.” W dniach 1–2 kwietnia w Muzeum Miasta Gdyni trwać będzie debata nad porównaniem dzisiejszych strategii realizacji nowej zabudowy mieszkaniowej w rejonie rewitalizowanego frontu wodnego.
Dyskusja zapowiada się obiecująco, jeśli weźmiemy pod uwagę, że podczas konferencji spotkają się reprezentanci nauki i praktycy: planiści miast, architekci, konserwatorzy, ale też pracownicy administracji publicznej i politycy. Udział w konferencji zapowiedziało 80 osób m.in. z Polski, Niemiec, Turcji, Portugali i Dani.
– Mieszkanie w porcie – niegdyś najgorszy adres, dziś symbol społecznego prestiżu wymaga pogłębionej refleksji i uczciwej naukowej analizy – mówi dr Gabriela Rembarz, sekretarz naukowy i organizacyjny konferencji, adiunkt w Katedrze Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury PG.
Prelegenci wskażą przykłady miast portowych uwalniających się od funkcji przemysłowej i portowo-stoczniowej. Są to m.in.: Gdańsk, Szczecin, Stambuł i Izmir oraz Lizbona. Wszystkie te ośrodki dążą do realizacji strategii rozwoju miasta kompaktowego i budowania nowoczesnego wizerunku gospodarczego. Jak widać uatrakcyjnianie jakości środowiska zamieszkania w mieście portowym to obecnie bardzo gorący temat nie tylko w prężnie rozwijającej się Gdyni. Co ciekawe konferencja odbywa się w 85 rocznicę powstania miasta.
Na konferencję zapraszają: Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej, HafenCity University Hamburg, Miasto Gdynia, gdański oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich, Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Uwaga! Konferencja stanowi wstęp do wystawy pt. „Gustav Oelsner – światło, powietrze, barwa”. Ekspozycję oglądać będzie można w Muzeum Miasta Gdyni od 1 kwietnia do końca maja 2011.
– Ideały przyświecające całej generacji architektów początków modernizmu, do których należał Oelsner, zestawione zostaną ze współczesnym miastem i dzisiejszymi priorytetami wpływającymi na obecnie podejmowane decyzje urbanistyczne – zaznacza dr Gabriela Rembarz, sekretarz naukowy i organizacyjny konferencji.
Wystawa pozwoli więc odpowiedzieć na pytanie: czy ideały Oelsner’a nadal przyświecają włodarzom miast portowych?
Na wystawie zobaczyć będzie można projekty Gustav’a Oelsner’a na modelach, planach (kopiach oryginalnych rysunków architekta) oraz zdjęciach historycznych i współczesnych. Ekspozycja w interesujący sposób łączy wiele wątków historycznych i teraźniejszych związanych z zasadami kształtowania struktur mieszkaniowych w mieście portowym.
– Prezentacja wystawy w Gdyni wpisuje się w silnie obecny w mieście nurt dyskusji na temat międzywojennej architektury modernistycznej i jej roli w kształtowaniu bieżącej strategii rozwoju miasta – zaznacza dr Gabriela Rembarz w Wydziału Architektury PG.
Wystawa pt. „Gustav Oelsner – światło, powietrze, barwa”
Czynna w dniach:1 kwietnia-31 maja 2011, Muzeum Miasta Gdyni.
Konferencja „Mieszkać w porcie”
Zapraszamy do Muzeum Miasta Gdyni w dniach 1–2 kwietnia 2011.
Więcej pod adresem: http://www.pg.gda.pl/?kat=maktu&w=20110329_port