Od modernizmu do regionalizmu – projekty prof. Zbigniewa Kupca
Zaprojektował 40 budynków w Gdyni uznanych dziś za zabytki architektury modernistycznej. Jednym z najbardziej znanych projektów z tego okresu jest willa hrabiny Magdaleny Łosiowej przy ul. Korzeniowskiego 7 na Kamiennej Górze. Zapraszamy na wernisaż wystawy prac prof. Zbigniewa Kupca, który odbędzie się w czwartek, 3 marca o godz. 12.00 w holu przed Aulą w Gmachu Głównym PG.
– Profesor Zbigniew Kupiec był związany z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Krakowskiej, gdzie m.in. sprawował funkcje dziekana i prorektora. Powojenną karierę akademicką poprzedził jednak dynamiczny okres projektów dla Gdyni w latach 1933 do 1939 – zaznacza art. mal. II stopnia, Jan Buczkowski prodziekan ds. twórczości na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. – Wiele jego realizacji z tego okresu jest dziś uznanych za zabytki architektury modernistycznej. Po wojnie był znany jako twórca architektury regionalnej z jej sztandarowym obiektem, jakim jest Dom Turysty w Zakopanem.
Architekt Zbigniew Kupiec jest autorem i współautorem około 40 projektów budynków mieszkaniowych i użyteczności publicznej, jakie powstały w Gdyni w latach 1933–1939. Wtedy to zaprojektował willę hrabiny Magdaleny Łosiowej przy ul. Korzeniowskiego 7 na Kamiennej Górze.
Dr hab. inż. arch. Maria Sołtysik, kierownik Katedry Historii, Teorii Architektury Konserwacji Zabytków na Wydziale Architektury PG, wielka znawczyni gdyńskiej architektury nazywa ten budynek „pełną i najciekawszą realizacją funkcjonalizmu ekspresyjnego w architekturze willowej”. *
Podkreślić należy, że szereg modernistycznych projektów autorstwa Zbigniewa Kupca, zrealizowanych w Gdyni wpisanych zostało do Rejestru Zabytków Województwa Pomorskiego. Wymienić tu można: kamienicę narożną Orłowskich z domem towarowym „Bon Marche” przy ul. Świętojańskiej 68 róg Żwirki i Wigury; kamienicę pierzejową profesora Adama Jurkowskiego przy Skwerze Kościuszki 16; willę dwurodzinną Czesława Antkowiaka i Jerzego Parulskiego na Kamiennej Górze przy ul. Korzeniowskiego 25, 25a, czy też willę Mariana Piotrowskiego na Kamiennej Górze przy ul. Sieroszewskiego 1a.
Największym przedwojennym projektem Zbigniewa Kupca była koncepcja Szpitala Powszechnego dla Gdyni wraz z Instytutem Chorób Tropikalnych. Realizację tego zamierzenia, rozpoczętego w 1938 roku, przerwał na zawsze wybuch II Wojny Światowej. Współautorem tego projektu był Stanisław Ziołowski. Ten sam zespół autorski zaprojektował w roku 1939 siedzibę Banku Cukrownictwa w Gdyni, który niestety również nigdy nie powstała.
– Wystawa pokazuje ewolucję stylistyczną od modernizmu do regionalizmu w realiach Polski XX wieku – zachęca do odwiedzania wystawy prodziekan Jan Buczkowski.
Na ekspozycję, w 20. rocznicę śmierci prof. Kupca, zapraszają fundacja Pro Architectura i Wydział Architektury PG. Wystawa czynna będzie od 3 do 21 marca 2011. Wstęp wolny.
*cytat z publikacji „Gdynia miasto dwudziestolecia międzywojennego urbanistyka i architektura”