Specjaliści od leczenia raka w Sopocie
Elita uczonych, onkologów i przedstawicieli firm farmaceutycznych z całej Europy, ale także Izraela i Stanów Zjednoczonych zjechała do Sopotu, by dyskutować o nowych trendach w leczeniu nowotworów. W Sopocie spotykają się członkowie jednej z agend EORTC – PAMM Group (Pharmacology and Molecular Mechanisms). Konferencja odbywa się w Centrum Konferencyjnym Sheraton i potrwa od 2 lutego do 5 lutego.
Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego konferencji jest prof. Andrzej Składanowski z Katedry Technologii Leków i Biochemii Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Warto podkreślić, że prof. Składanowski jest jedynym przedstawicielem Europy Centralnej i Wschodniej w komitecie doradczym PAMM Group i że po raz pierwszy w ponad trzydziestoletniej historii konferencji EORTC, zjazd członków organizacji odbywa się w kraju leżącym na wschód od Odry.
W czasie konferencji wykłady przedstawi ponad dwudziestu specjalistów z różnych krajów, a na listę uczestników konferencji zarejestrowało się ponad 100 osób.
– Wszystko, co się dzieje ważnego w dziedzinie leczenia nowotworów w Europie jest koordynowane przez organizację EORTC – tłumaczy prof. Andrzej Składanowski. – Od diagnostyki nowotworowej poprzez badanie nowych leków do terapii nowotworowej i testowanie nowych strategii terapeutycznych.
W skład PAMM Group wchodzą naukowcy i lekarze onkolodzy zaangażowani w badania przedkliniczne i kliniczne nowych związków przeciwnowotworowych oraz w identyfikację mechanizmów ich działania biologicznego. Jako agenda EORTC, PAMM Group koordynuje także wiele badań nad nowymi cząsteczkami o działaniu przeciwnowotworowym. W corocznych spotkaniach biorą udział nie tylko członkowie grupy PAMM, ale także naukowcy związani z projektowaniem, syntezą i ewaluacją aktywności biologicznej nowych cząsteczek oraz wielu przedstawicieli firm farmaceutycznych. Z tego względu spotkania te są tak interesujące.
Program naukowy sesji, jak mówi prof. Składanowski, odpowiada także zainteresowaniom lokalnym. – W Gdańsku nie istnieje wiele grup zajmujących się badaniem leków przeciwnowotworowych – mówi profesor. – Politechnika Gdańska, a konkretnie Katedra Technologii Leków i Biochemii przez około 50 lat była jedynym miejscem w regionie, gdzie prowadzono takie badania. W centrum zainteresowania naszej katedry były od początku akrydyny. Przez wiele lat była ona jednym z dwóch głównych tzw. centrów akrydynowych w świecie, poza grupą z Nowej Zelandii, gdzie prowadzono syntezę nowych pochodnych akrydyny.
Należy przypomnieć, że pochodną akrydyny był pierwszy oryginalny lek przeciwnowotworowy, zsyntetyzowany w Polsce właśnie w Gdańsku na drodze badań prowadzonych pod kierunkiem prof. Andrzeja Ledóchowskiego. Innym związkiem, który był testowany w badaniach klinicznych, jako nowy lek przeciwnowotworowy była także pochodna akrydyny - imidazoakrydon C-1311 (Symadex®) – zsyntetyzowany w zespole prof. Jerzego Konopy.
Sesja otwierająca seminarium poświęcona będzie właśnie pochodnym akrydyny. Głos zabierze wybitny chemik syntetyk – prof. Stephen Neidle z Londynu, który przedstawi wyniki badań swojej grupy i innych współpracowników dotyczące możliwości ukierunkowanego działania pochodnych akrydyny wobec określonych struktur DNA.
– Dla mnie osobiście także interesujący jest pewien rodzaj cząsteczek chemicznych celujących w specyficzny rodzaj DNA, dlatego czekam na sesję poświęconą temu tematowi – dodaje prof. Składanowski. – Ciekawią mnie także wystąpienia o tym, czy istotne jest, w jaki sposób umiera komórka. Rozróżniamy bowiem różne rodzaje śmierci indukowanej przez farmaceutyki przeciwnowotworowe w komórkach nowotworowych ale ich znaczenie w działaniu leków nie jest do końca jasne. Czekam na wykład na temat tzw. Systems Biology, czyli metod korelowania możliwie wielu parametrów i czynników, które mają wpływ na powodzenie wybranej strategii terapeutycznej dla konkretnego pacjenta. Jest to dziedzina, która ma wspomóc przewidywanie skuteczności terapii przeciwnowotworowych.
Co to jest EORTC?
European Organisation for Research and Treatment of Cancer jest międzynarodową niedochodową organizacją badawczą prowadzącą badania kliniczne w Europie od 1962 r. Misją EORTC jest poprawa standardów leczenia nowotworów oraz usprawnienie procesu wprowadzenia leków eksperymentalnych do standardowego leczenia w klinikach.
EORTC stanowi unikalną platformę międzynarodowej współpracy naukowo-badawczej w obrębie grup ukierunkowanych na różne typy nowotworów. Organizację tworzy sieć około 2500 specjalistów działających w obszarze onkologii i ponad 300 instytucji w całej Europie. Współpracuje także z ekspertami USA i innych kontynentów. Warto dodać, że rocznie do około 100 różnych prób klinicznych przeprowadzanych przez EORTC, przystępuje 6500 nowych chorych.
Kontakt
prof. Maciej Bagiński, Katedra Technologii Leków i Biochemii, tel. 507 021 914