Chcemy współpracować z PGE Energia Jądrowa
Umowę o współpracy z firmą PGE Energia Jądrowa S.A. podpisze w czwartek, 13 stycznia rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Henryk Krawczyk. Spółkę reprezentował będzie wiceprezes zarządu, Witold Drożdż, były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Na spotkanie zapraszamy do gabinetu rektora, na godz. 11.30. Gmach Główny, I piętro, gabinet nr 269.
Ideą dokumentu jest wzmacnianie regularnej współpracy między środowiskiem biznesu a Politechniką Gdańską oraz wymiany wzajemnych doświadczeń, wiedzy i potencjału obu stron. – Zakres działań ma dotyczyć kształcenia i badań – mówi prof. Henryk Krawczyk, rektor PG. – Mam na myśli podejmowanie wspólnych badań naukowych, projektów i programów dydaktycznych w oparciu o bazę technologiczną spółki i zaplecze naukowe PG. Możliwe będzie również ubieganie się o dofinansowanie wspólnych pomysłów ze źródeł zewnętrznych, takich jak dotacje krajowe, fundusze strukturalne i programów międzynarodowe.
Liczymy na praktyki oraz stypendia dla studentów i doktorantów. Niewykluczone, że współpraca z PGE zaowocuje rozwojem laboratoriów dydaktycznych.
Rektor podkreśla, że powstanie na Pomorzu tak wielkiej firmy jak PGE ma wiele zalet. – Spodziewam się, że korzyści będą obopólne – dla uczelni, bo będzie w bezpośrednich działaniach współpracować z firmą wykorzystującą nowoczesne technologie, my zaś przygotujemy kadrę dla dobrego rozwoju energetyki na Pomorzu – dodaje rektor. – Warto dodać, że sam fakt zlokalizowania PGE w Gdańsku jest sam w sobie wartością dodaną, bo to właśnie tu firma będzie płaciła podatki, które przyczyniają się do rozwoju regionu. Promocja energetyki atomowej jest naszym wspólnym interesem.
Jeśli do tego dodać, że prawdopodobną lokalizacją dla budowy elektrowni jest Żarnowiec, możemy się spodziewać znacznego poprawienia koniunktury na rynku pracy dla energetyków, ale nie tylko. Przy utrzymaniu siłowni jądrowej o mocy 3 tys. MW potrzebni będą również specjaliści kierunków pokrewnych – informatycy, elektronicy, mechanici, automatycy i robotycy. Ich wszystkich kształci nasza uczelnia.
Na politechnice energetyka funkcjonuje jako kierunek międzywydziałowy. Uczelnia prowadzi również studium podyplomowe pod nazwą Podstawy energetyki jądrowej.
Umowa politechniki z PGE przewiduje ponadto możliwość prowadzenia wspólnych wystąpień na sympozjach, warsztatach i konferencjach naukowo-technicznych promujących i propagujących technologie jądrowe na forum krajowym i międzynarodowym. Pełnomocnikiem rektora do bieżącego kontaktu przy realizacji umowy jest dr hab. inż. KazimierzDuzinkiewicz, kierownik Katedry Inżynierii Systemów Sterowania na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki. Działania grupy roboczej konsultował będzie także prof. Waldemar Kamrat, prorektor ds. kształcenia i rozwoju, przewodniczący pomorskiego zespołu ds. energetyki jądrowej.
Warto dodać, że Politechnika Gdańska jest w trakcie przygotowań do budowy gigantycznego Laboratorium Innowacyjnych Technologii Elektroenergetycznych i Integracji Odnawialnych Źródeł Energii. LINTE powstanie przy ul. Sobieskiego w pobliżu istniejącego budynku Wydziału Elektrotechniki i Automatyki. Obiekt zostanie oddany do użytku w połowie 2013 roku. Łączny koszt inwestycji oszacowano na kwotę 43 mln zł, przy czym trzy czwarte sumy zostanie wydane na wyposażenie budynku. Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Głównym zadaniem laboratorium oraz prowadzonych w nim badań będzie zaspokajanie zapotrzebowania przedsiębiorstw na innowacje technologiczne w zakresie nowoczesnej elektroenergetyki. Twórcy projektu spodziewają się, że popyt na nie będzie gwałtownie wzrastał w związku z realizowanym przez Unię Europejską programem oszczędności energii, redukcji emisji CO2 oraz wspierania rozwoju energetyki odnawialnej i jądrowej.