7,5 kandydata na miejsce ma Politechnika Gdańska
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowało rekrutację na studia w roku akademickim 2010/2011. Nasza politechnika, podobnie jak w roku ubiegłym, uplasowała się na drugiej pozycji w gronie najpopularniejszych uczelni pod względem liczby kandydatów na miejsce.
Tworząc ranking MNiSW przeanalizowało statystyki dotyczące uczelni publicznych i niepublicznych w całej Polsce. Listę najbardziej obleganych polskich uczelni otwierają trzy politechniki: Warszawska (8,6 kandydatów na miejsce), Gdańska (7,4) i Łódzka (6,3). Tuż za nimi znalazł się Uniwersytet Warszawski (6,2).
Warto podkreślić, że po raz pierwszy od lat wśród kandydatów na studia politechniki okazały się popularniejsze niż uniwersytety – na każde wolne miejsce na politechnikach przypadło 3,9 kandydata, na uniwersytetach – 3,5.
Według ministerstwa to kolejna rekrutacja pokazująca efekty programu wspierania rozwoju kierunków technicznych, w tym wprowadzenia tzw. kształcenia zamawianego.
– Maturzyści naprawdę polubili kierunki techniczne. To efekt szerokiej promocji studiów kluczowych dla rozwoju gospodarki – podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka.
Co ciekawe, w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych kierunków studiów (patrz ramka po prawej) jest aż siedem z listy kierunków zamawianych – największy awans odnotowało budownictwo, które znalazło się na drugim miejscu wśród najpopularniejszych studiów w Polsce (rok temu na 4. pozycji, a trzy lata temu na 11.). O indeks na studia dzienne na budownictwo ubiegało się w 2010 roku prawie 31 tys. kandydatów z całej Polski.
Na Politechnice Gdańskiej na I rok studiów stacjonarnych na budownictwie zgłosiło się 7,59 osób na miejsce (licząc według I preferencji – 3,65 osób na miejsce). Na liście najchętniej wybieranych kierunków na PG budownictwo awansowało z ubiegłorocznej pozycji 5. na 2.
U nas od dwóch lat króluje geodezja i kartografia – 11,80 osób na miejsce wg I preferencji.
Z czego wynika tak duża popularność tego kierunku? – Wciąż jesteśmy jedynym wydziałem w Polsce, kształcącym studentów na kierunku geodezja i kartografia, który może pochwalić się pierwszą kategorią naukową. Przyszli studenci cenią również fakt, że geodezja i kartografia są dziedzinami, które obecnie przeżywają ogromny rozwój i dają dobre perspektywy zatrudnienia, szczególnie w rejonie Trójmiasta – wyjaśnia dr inż. Jakub Szulwic z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, kierownik Zakładu Geodezji.
– Warto podkreślić, że geodezja i kartografia na Politechnice Gdańskiej prowadzona jest na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska, na którym spotykają się studenci dziedzin pokrewnych mogący w przyszłości robić wspólne interesy, na przykład przyszli inżynierowie transportu, budownictwa i środowiska. To nie bez znaczenia, że osoby, które w przyszłości mają szansę pracować przy wspólnych inwestycjach, mogą się poznać i sprawdzić wzajemnie już podczas studiów – dodaje.
Politechnika Gdańska w roku akademickim 2010/2011 znowu odnotowała wzrost chętnych do studiowania. Na studia stacjonarne I stopnia przyjęliśmy 5 362 osoby, czyli o 5,18 proc. więcej niż w roku ubiegłym!