ICT DAY 2010
Przedstawiciele firm tworzących Pomorski Klaster ICT zapraszają do dyskusji o wyzwaniach i szansach otwierających się przed dynamicznie rozwijającymi się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi. 17 września na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG odbędzie się ICT DAY 2010. Zapraszamy!
– Branża ICT obejmująca technologie informacyjno-komunikacyjne jest jednym z filarów polskiej gospodarki. Będąc siłą napędową innych branż stanowi kluczowy komponent gospodarki Pomorza. Możliwości rozwoju sektora ICT w oparciu o sprawnie działający klaster wysokich technologii, silną współpracę międzysektorową i międzynarodową oraz innowacyjne mechanizmy transferu wiedzy będą tematem ICT DAY 2010 – zaprasza dr inż. Łukasz Kulas, członek rady klastra, sekcja promocji i współpracy, adiunkt w Katedrze Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej WETI.
Program ICT DAY 2010 obejmuje prezentację – w oparciu o konkretne przykłady – wypracowanych w Pomorskim Klastrze ICT mechanizmów współpracy nauka-przemysł w oparciu o projekt WiComm Transfer.
– WiComm Transfer jest unikalnym w skali kraju systemem staży dla pracowników przedsiębiorstw na Politechnice Gdańskiej, a także staży pracowników naukowych w pomorskich firmach. Dzięki realizacji projektu nastąpiła zauważalna poprawa powiązań pomiędzy nauką a przemysłem. Rezultatami projektu są też nowe wspólne projekty oraz efektywny transfer wiedzy w obu kierunkach – twierdzi dr Kulas.
Podczas konferencji będzie też mowa o możliwościach współpracy międzynarodowej oraz współpracy sektora ICT z innymi dziedzinami gospodarki. Marita Koszarek z BSR Expertise, doradca strategiczny klastra opowie m.in. o „Potencjale przemysłów kreatywnych Metropolii Gdańskiej” oraz poprowadzi warsztat interaktywny „Szanse i zagrożenia dla rozwoju przemysłów kreatywnych na Pomorzu”.
Przewodniczący rady klastra Maciej Filarecki zaprezentuje dynamikę rozwoju pomorskiego klastra. ICT DAY jest także okazją do oficjalnej inauguracji projektu rozwoju klastra ICT INNOVA. Na ten cel członkowie klastra mają blisko 1,3 mln złotych.
– Projekt ICT INNOVA dotyczy rozwoju powiązań kooperacyjnych w ramach klastra, m.in. wspólne platformy zakupowe, wymiana informacji biznesowych czy też kształcenie kadr. Planowane jest także stworzenie mechanizmów współpracy na linii nauka-przemysł umożliwiających prowadzenie wspólnych projektów oraz wdrażanie rozwiązań innowacyjnych do firm klastra. Jeden z aspektów tego projektu zakłada silną współpracę z Politechniką Gdańską w zakresie systemów praktyk i staży – tłumaczy dr Łukasz Kulas.
Przypomnijmy, że od grudnia 2009 roku Pomorski Klaster ICT może szczycić się statusem klastra kluczowego. To nie tylko prestiż, ale i przywileje. Otóż firmy należące do takiego organizmu mają szanse na dodatkowe punkty, tzw. preferencje uzyskane podczas oceny projektów ubiegających się o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego oraz Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w wybranych przez zarząd województwa pomorskiego działaniach. W ten sposób władze samorządowe postanowiły realizować Regionalny Program Wspierania Klastrów dla Województwa Pomorskiego na lata 2009-2015.
Obecnie klaster skupia 80 podmiotów, w tym 69 przedsiębiorstw, dając zatrudnienie dla ponad 13,000 osób. Klaster rozwija się w imponującym tempie, bowiem jeszcze pół roku temu działało w nim 55 jednostek, w tym 48 firm z Pomorza.
Więcej o Pomorskim Klastrze ICT na www.pomorski-klaster-ict.pl