e-GIT, czyli multimedialny przewodnik turystyczny
Wyobraźmy sobie, że jesteśmy turystami, którzy właśnie przyjechali do Gdańska, zameldowali się w hotelu i chcieliby zwiedzić miasto... Przewodnik zapewne nie zorganizuje wycieczki dla dwóch osób, a wędrówki z bedekerem do najpraktyczniejszych nie należą. Studenci z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG mają lepszy pomysł. Zaprojektowali multimedialny przewodnik turystyczny e-GIT.
Jakie są jego możliwości? Prezentacja działania modułu odbędzie się podczas obchodów jubileuszu Politechniki Gdańskiej, 24 maja w holu przed Biblioteką Główną w godz. 9.00–14.00. Chętni będą mogli przekonać się jak korzystać z systemu. Na miejscu czekają na państwa twórcy modułu, którzy proponują także spacer po politechnice.
Potencjał e-GIT jest naprawdę imponujący. Zdaniem jego pomysłodawców, korzystając z prywatnego laptopa albo hotelowej kafejki internetowej wystarczy zalogować się na stronę eGIT, by po chwili zorientować się w mapie okolicy, która wskazuje atrakcje turystyczne.
– Kilka kliknięć pozwoli skomponować trasę zwiedzania, a jeśli podróżnik nie chce poświęcać na to czasu, może wykorzystać jedną z gotowych propozycji. Pozostaje mu zabrać własny multimedialny przewodnik, może to być palmtop lub nawet nowszy model telefonu komórkowego, wybrać interesującą trasę i wyruszyć w drogę – opowiada Piotr Kwasiżur, jeden z twórców przewodnika. – Na ekranie urządzenia przenośnego, którym dysponuje turysta wyświetlana będzie satelitarna mapa okolicy wraz z naniesioną trasą zwiedzania oraz zaznaczonymi punktami zainteresowań.
Co ciekawe, po zbliżeniu się do jakiegoś zabytku automatycznie np. w palmtopie turysty wyświetlą się multimedia. Mogą to być filmy, opisy tekstowe, galeria zdjęć lub głos lektora opowiadający historię tegoż zabytku.
By w pełni korzystać z możliwości Multimedialnego Przewodnika Turystycznego (MPT) urządzenie przenośne jakim dysponuje zwiedzający, powinno spełniać zaledwie dwa wymogi. Pierwszym jest odbiornik GPS umożliwiający określenie miejsca, w którym znajdować się będzie turysta. To nie problem. Obecnie wszystkie nowe modele telefonów komórkowych są seryjnie wyposażone w tego rodzaju moduł. Konieczny jest też dostęp do Internetu. Sieć pozwala na pobieranie map satelitarnych oraz materiałów multimedialnych związanych z napotykanymi przez podróżnika zabytkami.
e-GIT powstawał przez ostatnie dwa lata w ramach przedmiotu Projekt Grupowy na Wydziale ETI Politechniki Gdańskiej. Celem przedmiotu jest zaznajomienie studentów ze specyfiką pracy w zespole, zwłaszcza nad rozbudowanymi i długofalowymi projektami. Pierwszy rok nad projektem pracowali: Jan Duzinkiewicz, Arkadiusz Doroszuka i Adam Bońkowski. Jego kontynuacją zajęła się kolejna grupa studentów z WETI: Adam Blokus, Piotr Kwasiżur oraz Marcin Morozowski. Obecnie Adam Blokus i Piotr Kwasiżur zajmują się jego wdrożeniem i promocją systemu.
– Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem i zyskało zainteresowanie rektora Politechniki Gdańskiej, a także władz Gdańska. Dlatego poproszono nas o prezentację wyników dotychczasowych prac na zbliżających się obchodach 65-lecia PG – cieszą się młodzi programiści.
Zainteresowanie włodarzy miasta nie jest zaskakujące, bowiem celem studenckiego projektu e-GIT jest stworzenie wszechstronnego, multimedialnego systemu, pozwalającego miedzy innymi na wyszukiwanie połączeń komunikacji miejskiej, zdobywanie informacji na temat bazy noclegowej oraz innych usług turystycznych, a także ułatwiającego zwiedzanie Gdańska.
– Gdańsk jest obecnie szybko rozwijającym się miastem, atrakcyjnym i dla Polaków, i dla obcokrajowców. W 2012 roku będzie jednym z miast, w którym rozgrywane będą mecze piłkarskich mistrzostw Europy, co niewątpliwie przyciągnie jeszcze więcej turystów. Potrzebne jest więc stworzenie podstaw do wykorzystania rozwijających się zaawansowanych technologii informatycznych, w szczególności technologii mobilnych, by ułatwić turystom i mieszkańcom poruszanie się po gdańskiej aglomeracji – podkreślają Adam Blokus i Piotr Kwasiżur, studenci WETI, projektanci modułu MPT.