Człowiek – istota mechaniczna
Mechatronika a maszyny elektryczne – tak brzmi tytuł najbliższego wykładu z cyklu „Wydział Elektrotechniki i Automatyki otwarty dla wszystkich”. To już trzecia odsłona spotkań pod tym hasłem na politechnice. Wykład odbędzie się w środę 21 kwietnia o godz. 16.30 w sali E1 na wydziale EiA Politechniki Gdańskiej. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a w szczególności młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Wstęp wolny!
– Mechatronika, czyli technika synergicznego projektowania maszyn i procesów zdolnych do inteligentnych zachowań, wyłoniła się z elektromechaniki – maszyn elektrycznych, w wyniku postępu technicznego w energoelektronice, mikroelektronice i technice komputerowej – opowiada autor wykładu dr hab. inż. Mieczysław Ronkowski, prof. nadzw. PG z Katedry Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych na wydziale EiA. – Znamienne dla mechatroniki jest nierozłączne powiązanie mechaniki, elektromechaniki, elektrodynamiki technicznej, elektroniki, informatyki, myślenia systemowego i ekonomii.
Podczas wykładu nie zabraknie nawiązań do źródeł mechatroniki. Będzie bowiem mowa o efekcie magnetycznego prądu, który Hans Oersted odkrył 21 kwietnia 1820 roku – 190 rocznica przypada akurat w dniu wykładu oraz o zjawisku indukcji elektromagnetycznej ujawnionym 29 sierpnia 1831 roku przez Michała Faradaya. Autor wykładu podkreśla, że doświadczenia Hansa Oersteda należą do najbardziej pamiętnych eksperymentów w całej historii nauki, a prawo Faradaya stało się kołem zamachowym gospodarki i ekonomii.
Najciekawszą częścią spotkania będzie omówienie zastosowania mechatroniki we współczesnych systemach transportowych, czyli w tzw. bardziej elektrycznym samolocie, pociągu, samochodzie oraz rowerze elektrycznym. Wykład zilustruje interesujący film.
– Osiągnięcia mechatroniki służą człowiekowi, który jest przede wszystkim istotą mechaniczną – żyje w środowisku mechanicznym. Codzienne zwyczaje człowieka są głównie podyktowane przez zastanawianie się jak szybko może się przemieszczać i posilić. Co więcej, jego standard życia jest w zaczym stopniu funkcją jego możliwości powiększania siły swoich mięśni, zarówno dla sprawniejszego transportu, jaki i do realizacji procesów przemysłowych oraz szeroko pojętych usług, niezbędnych w rozwiniętym społeczeństwie – przekonuje dr hab. inż. Mieczysław Ronkowski.
Spotkania pod hasłem „Wydział Elektrotechniki i Automatyki otwarty dla wszystkich” zostały przygotowane z myślą o młodzieży ponadgimnazjalnej, która ma przed sobą wybór kierunku studiów. Zadaniem wykładów jest przede wszystkim przekazanie w atrakcyjny i bardzo przystępny sposób wiedzy na temat najnowszych osiągnięć z dziedziny elektrotechniki, automatyki oraz robotyki. Dzięki spotkaniom młodzież ma poznać możliwości rozwoju, jakie wiążą się bezpośrednio ze studiami na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. Tematyka wykładów jest różnorodna, dotyka zarówno podstawowych praw, jak i najnowszych osiągnięć techniki.
Harmonogram wykładów
1. Twój osobisty robot! - mobilne roboty amatorskie, Wawrzyniec Rawicz –Zegrzda, 28 kwietnia, sala E1 godz. 16.30
2. Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu – układy kogeneracyjne CHP jak przyszłość rozwoju energetyki rozproszonej, dr Mirosław Włas, 5 maja, sala E1 godz. 16.30
3. Metody rejestracji wyładowań atmosferycznych wczoraj i dziś, dr Stanisław Wojtas, 19 maja, sala E1 godz. 16.30
4. Społeczność robotyków Japonii. Roboty humanoidalne, Grzegorz Ficht, 9 czerwca, sala E1 godz. 16.30
Wstęp na wszystkie wykłady jest wolny.