Z matematyką od przedszkola do matury
Co matematyka ma wspólnego z origami i jak wykorzystać metodę dramy na lekcji matematyki? O niekonwencjonalnych zadaniach matematycznych i edukacyjnych łamigłówkach przestrzennych oraz o roli technologii informacyjnych w nauczaniu przedmiotów ścisłych... To tylko niektóre tematy warsztatów, które zaplanowano w ramach XIX Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Inauguracja spotkania odbędzie się 12 lutego o godz. 11.00 w Audytorium Novum PG.
Tegoroczna konferencja przebiegać będzie pod hasłem „Z matematyką od przedszkola do matury”. Zgromadziła ponad 600 nauczycieli z różnych regionów Polski. Będą oni uczestniczyć w czterodniowych warsztatach i wykładach w Conradinum – od piątku, 12 lutego do poniedziałku, 15 lutego włącznie.
– Jest to jedyna możliwość, by spotkali się nauczyciele matematyki nie tylko z różnych etapów kształcenia, ale też z całej Polski. To okazja do autentycznej wymiany doświadczeń, rozmów o tym, co boli, co można zrobić inaczej, lepiej, co wydarzyło się ważnego dla matematyki w ostatnim roku. Cztery dni pozwalają na zbliżenie się północy z południem, a szkoły podstawowej z liceum – twierdzi Urszula Krzyżykowska, nauczycielka i konsultant matematyki w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku
W gronie prelegentów znajdą cenieni dydaktycy. Wśród nich również zagraniczni goście, m.in. prof. Rudite Andersone z Uniwersytetu z Rygi oraz Arnis Rudis, przewodniczący łotewskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki.
– Konferencja jest cenna dla każdego nauczyciela matematyki, dla którego ważne jest doskonalenie warsztatu pracy i szukanie nowych sposobów przybliżenia tego przedmiotu uczniom. W świetle ostatnich zmian programowych, wprowadzenia matematyki jako obowiązkowego przedmiotu maturalnego, pytań i wątpliwości jest wiele – mówi Urszula Krzyżykowska. – Na spotkanie zapraszani są goście, których nauczyciele pracujący w różnych miejscowościach nie zawsze mieliby szansę wysłuchać.
Udział w uroczystym otwarciu konferencji – okraszonym występem chóru PG – zapowiedzieli: Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk, dyrektor politechnicznego Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość dr Barbara Wikieł oraz pomorski kurator oświaty Zdzisław Szudrowicz.
Wykład inauguracyjny „Matematyka, komputery, reformy… Czy może się udać?” wygłosi prof. Ryszard Pawlak z Politechniki Łódzkiej.
– W dobie, gdy wiedzę ucznia traktuje się – może nawet słusznie – jako produkt, trzeba zastanowić się, czy szkoły, gminy, kuratoria... nie powinny mieć swoich instytutów badawczych. Nie proponuję tworzenia takich jednostek, ale ścisłą i obligatoryjną współpracę z uczelniami mającymi naukowców – specjalistów w zakresie dydaktyki matematyki oraz matematyki teoretycznej i aplikacyjnej. Tak, jak w przypadku koncernów, przy współpracy tej nie ma osób mniej i bardziej ważnych. Są natomiast problemy, które trzeba wspólnie rozwiązywać, w odniesieniu do konkretnej sytuacji, środowiska, możliwości finansowych, itp.. W swoim wykładzie będę dążył do pokazania pewnych aspektów ewentualnej współpracy – zapowiada w opisie wykładu prof. Pawlak.
Politechnika Gdańska jest współorganizatorem konferencji SNM, a rektor PG objął nad nią honorowy patronat.
Więcej: http://snm.edu.pl/konferencja/index.php
Uwaga! Program wykładów i warsztatów wraz z opisami do pobrania u dołu strony.
XIX Krajowa Konferencja Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki
12–15 lutego 2010
□ otwarcie konferencji 12 lutego, godz. 11.00 w Audytorium Novum PG, ul. Gabriela Narutowicza 11/12, Gdańsk Wrzeszcz
□ wykłady i zajęcia warsztatowe odbywać się będą Conradinum, ul. Piramowicza 1/2, Gdańsk Wrzeszcz.
Publikacja dostępna również w formacie: pdf
Publikacja dostępna również w formacie: pdf