Ślady kultury protestanckiej
Protestantyzm, trwający w Gdańsku od lat dwudziestych XVI wieku do współczesności rozwinął swój niepowtarzalny styl życia codziennego i publicznego. Jakie są materialne znamiona kultury protestanckiej w grodzie nad Motławą? Zapraszamy na wystawę fotografii „historycznej”. Wernisaż odbędzie się 16 października o godz. 11.00 w holu przed Biblioteką Główną PG. Wstęp wolny.
W Wolnym Mieście Gdańsku w roku 1934 żyło 408 tys. mieszkańców, a protestancka ludność niemiecka stanowiła aż 90 proc. z nich. Do roku 1945 Gdańsk był miastem protestanckim. Po II wojnie światowej Gdańsk włączony do Polski stał się miastem katolickim. Pamiątek kultury, sztuki i obyczajów protestanckich jest zatem w naszym mieście wiele.
Autorem zdjęć prezentujących „Materialne ślady kultury protestanckiej w Gdańsku i okolicach” jest Jacek Sobociński, stypendysta marszałka województwa pomorskiego. Za opracowanie literackie wystawy, które jest integralną częścią fotografii, odpowiada Antoni Kozłowski.
– Nasza wystawa stawia sobie za cel ukazanie materialnych śladów protestanckiej kultury, zachowane pamiątki stylu życia ongiś powszechnego w Gdańsku i okolicy, obiekty historyczne i współczesne przejawy protestanckiego kultu religijnego – piszą w broszurze zachęcającej do odwiedzenia wystawy jej autorzy. – Etos protestancki zakładał kalkulację ekonomiczną w skali całego miasta, a także poszanowanie pracy i jej owoców. Zdobywanie wykształcenia przez obywateli, ich pracowitość, oszczędność i umiarkowanie zawsze prowadziły do zwiększenia produkcji i zysków całego organizmu miejskiego. Efekt tego był taki, że w XVII wieku Gdańsk miał budżet tylko o połowę mniejszy niż cała Rzeczpospolita. To skłania do refleksji nad zjawiskiem dobrobytu Gdańska w okresie kwitnącej kultury protestanckiej i poszukiwania inspiracji dla współczesnych form życia.
Wystawa jest tzw. wędrującą. Gościła już w Gdańskim Klubie Biznesu. Poza politechniką, odwiedzi jeszcze Uniwersytet Gdański oraz Centrum Handlowe Manhattan.
Patronat honorowy nad cyklem wystaw objęli: rektor PG, marszałek województwa pomorskiego i konsul Królestwa Niderlandów.
Ekspozycja odbywa się w ramach cyklu Politechnika Otwarta. Zrealizowano ją dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Pomorskiego. Politechnika Gdańska jest jednym spośród dziewięciu współorganizatorów.
Wystawa czynna będzie we wszystkie dni tygodnia, od 16 października do 30 października 2009, w godz. 8.00–18.00.
Wernisaże
16 października 2009, godz. 11.00, hol przed biblioteką w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej
6 listopada 2009, godz. 18.00, Uniwersytet Gdański
6 grudnia 2009, godz. 18.00, Centrum Handlowe Manhattan