Geolokalizacja użytkowników telefonii IP
Brzmi, jak opowieść science fiction, ale to rzeczywistość – skomplikowane oprogramowanie sprawia, że możliwa jest geolokalizacja użytkownika komputera, dzięki numerowi IP. Dwie umowy – licencyjną oraz między uczelnią a autorami innowacyjnego rozwiązania – podpisano 26 czerwca na Politechnice Gdańskiej.
Umowa z firmą DATERA dotyczy licencji na oprogramowanie, które ma zapewnić lokalizację geograficzną użytkownika, którego znany jest numer IP. System działać ma na terenie Polski. Jego docelowym zastosowaniem jest przekierowywanie w systemie VoIP (telefonii internetowej) numerów alarmowych do najbliżej położonych jednostek ratunkowych. Cechą charakterystyczną systemu VoIP jest to, że użytkownik jest nomadyczny, czyli zmienia lokalizację, przy czym numer jego IP pozostaje niezmienny.
– Oprogramowanie, które przygotowaliśmy pozwoli na lokalizację z dokładnością do gminy, a więc jednostki, która operuje systemem ratowniczym na danym obszarze. Obecnie, o ile chory zatelefonuje z telefonu stacjonarnego i zdoła wypowiedzieć tylko słowo „Ratunku!”, albo nawet nie zdąży powiedzieć ani słowa, to karetka wie gdzie pojechać, jeśli zadzwoni z komórki jest to trudniejsze, jeśli z telefonii internetowej jest to wręcz niemożliwe. Wdrożenie tego systemu rozwiąże ten problem. Jest to jednak długi proces.
Umowę licencyjną podpisali: prof. Jan Hupka, prorektor ds. badań naukowych i wdrożeń oraz Krzysztof Malicki, prezes firmy DATERA.
– Umowa, którą dziś podpisujemy jest ważną formą współpracy uczelni z przemysłem – podkreślał w trakcie podpisywania umowy prof. Henryk Krawczyk, rektor PG.
– Tego typu umowy są niezwykle ważne, bo to sposób na wykorzystywanie własności intelektualnej uczelni – dodał prof. Hupka.
Współtwórcy systemu: prof. Henryk Krawczyk, dr Krzysztof Nowicki i dr hab. Sylwester Kaczmarek podpisali z Politechniką Gdańską umowę, na mocy której zrzekają się ewentualnych korzyści finansowych, wynikających z umowy z firmą DATERA.
– Jako autorzy wyrażamy życzenie, aby zyski płynące z opracowanego systemu, przeznaczyć dla studentów. Profity przeznaczamy na nagrody w mającym powstać konkursie studenckim „Innowacje dla e-uczelni” – tłumaczy dr Krzysztof Nowicki, docent w Katedrze Teleinformatyki WETI.
Umowa jest też przykładem na to, że absolwenci naszej uczelni świetnie radzą sobie na rynku. Wszak prezes firmy DATERA, Krzysztof Malicki, to absolwent Politechniki Gdańskiej, niegdyś najlepszy student Wybrzeża, laureat konkursu Czerwona Róża.