Prof. Czesław Partacz i Kresy Wschodnie
Wybitny polski historyk, badacz losów Polski i Ukrainy oraz stosunków polsko-ukraińskich – prof. dr hab. Czesław Partacz, gościć będzie na Politechnice Gdańskiej. Wygłosi wykład pt. „Losy Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej Polskiej”. Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu Politechnika Otwarta w poniedziałek, 9 czerwca o godz. 18.00.
Prof. Czesław Partacz wygłosi wykład w sześćdziesiątą piątą rocznicę tragedii Polaków na Kresach Wschodnich. Tyle już czasu minęło od tzw. rzezi wołyńskiej. Wielu Polaków do dziś nie wie, co naprawdę wydarzyło się podczas II wojny światowej na Kresach Wschodnich. Media chętnie używają eufemizmów: „wypadki na Wołyniu”, „konflikt polsko-ukraiński”, „antypolska akcja”, czy też „tragedia wołyńska”. Wykład polecamy w szczególności tym, którzy dotychczas nie zgłębili tej bolesnej tajemnicy historii. Sam autor wykładu zbyt wiele zdradzić na temat swego wystąpienia nie zamierza.
– Będę mówił o prześladowaniach ludności polskiej na terenie Kresów Wschodnich, czyli na Wileńszczyźnie, Wołyniu i Małopolski Wschodniej w czasie II wojny światowej – zaznacza prof. dr hab. Czesław Partacz z Politechniki Koszalińskiej.
Czesław Partacz to polski historyk, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na uniwersytecie tym doktoryzował się (1989) i habilitował (2002). Rozprawa doktorska prof. Czesława Partacza dedykowana była Stosunkom polsko-ukraińskim w Galicji w latach 1888–1908. Natomiast pracę habilitacyjną poświęcił kwestii ukraińskiej w polityce polskiego rządu na uchodźstwie i jego ekspozytur w kraju w latach 1939–1945.
Od roku 1981 prowadzi badania historii Polski i Ukrainy oraz stosunków polsko-ukraińskich.
Obecnie jest wykładowcą na Politechnice Koszalińskiej.
Zapraszamy!
Wykład „Losy Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej Polskiej”: poniedziałek, 9 czerwca 2009, godz. 18.00, aula Politechniki Gdańskiej. Wstęp wolny.