Polsko-norweskie warsztaty z bezpieczeństwa
Co grozi przepięknej krainie Żuław Wiślanych i jak ją uchronić? O tej i wielu innych kwestiach dyskutować będą polscy i norwescy specjaliści zarządzający ryzykiem, naukowcy oraz przedstawiciele administracji. Międzynarodowe warsztaty „Zarządzanie ryzykiem środowiskowym w świetle nowych zagrożeń” odbędą się na Politechnice Gdańskiej w dniach 3–5 czerwca 2009. Udział w imprezie wymaga zaproszenia.
– Celem warsztatów jest przedyskutowanie, z rożnych perspektyw, zagrożeń dotyczących środowiska naturalnego w połączeniu z zagrożeniami pochodzącymi od tak zwanych infrastruktur krytycznych. Dyskutować będą specjaliści od zarządzania ryzykiem, reprezentanci administracji państwowej i lokalnej, operatorzy i właściciele infrastruktury – opowiada prof. Janusz Górski, organizator warsztatów, kierownik Katedry Inżynierii Oprogramowania WETI.
Podczas warsztatów ich uczestnicy szczególnie przyjrzą się Żuławom Wiślanym. Wszak to obszar wyjątkowo narażony na zagrożenia.
– Omówimy studium przypadku Żuław Wiślanych jako obszaru, który podlega szczególnym zagrożeniom zarówno naturalnym, jak i pochodzącym od strony infrastruktur krytycznych obecnych na tym obszarze, czyli infrastrukturze zarządzania wodą, infrastrukturze energetycznej, czy też infrastrukturze przesyłu nafty i gazu. Zdarzeniem ogniskującym uwagę jest sytuacja, gdy następuje rozlanie sie wody oraz wyciek ropy, co prowadzi do trwałego skażenia gleby – podkreśla prof. Janusz Górski.
Warsztaty mają charakter zamknięty. Weźmie w nich udział 28 specjalistów i badaczy. Są to przedstawiciele Politechniki Gdańskiej, Instytutu Elektrotechniki w Gdańsku, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, DNV Polska, Energii Operatora w Gdańsku oraz norweskich: SINTEF ICT, IFE Halden, Joint Research Centre, European Commission i Halden Reactor Project.
Organizatorem warsztatów jest Politechnika Gdańska. Spotkania współfinansowane są z polsko-norweskiego grantu badawczego. Dlatego – jak podkreśla prof. Górski – jednym z ważniejszych celów warsztatów jest identyfikacja obszarów dalszej współpracy.
Program warsztatów: http://kio.pg.gda.pl/ERM2009/#programme
Strona internetowa warsztatów: http://kio.pg.gda.pl/ERM2009/
Międzynarodowe warsztaty „Zarządzanie ryzykiem środowiskowym w świetle nowych zagrożeń”: 3–5 czerwca 2009, Politechnika Gdańska, Wydział Elektroniki i Informatyki.
Kontakt: Katedra Inżynierii Oprogramowania WETI, tel. 058/347 19 09