Konferencja prorektorów uczelni technicznych z całej Polski
O ochronie własności intelektualnej na publicznych uczelniach technicznych mówić będą prorektorzy ds. nauki i rozwoju z całej Polski. Przybycie zapowiedziało ok. 50 osób. Konferencja odbędzie się w dniach 1–2 czerwca na Politechnice Gdańskiej oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
Prorektorzy ds. nauki i rozwoju niemal trzydziestu publicznych wyższych szkół technicznych, spotykają się systematycznie. To już ósma ich wspólna konferencja. To gremium jest ciałem doradczym dla Konfederacji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Konfederacji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.
Tym razem debatować będą głównie nad własnością intelektualną.
– W dobie gwałtownego rozwoju technologicznego i komercjalizacji badań naukowych, ochrona własności intelektualnej jest szczególnie palącym problemem, tym bardziej, że w Polsce nie mamy w tej mierze długiej tradycji – mówi prof. Jan Hupka, prorektor ds. badań i wdrożeń Politechniki Gdańskiej, wchodzący w skład kolegium gremium prorektorskiego. – Każde nasze wspólne spotkanie wysoko sobie cenię. Łączenie sił uczelni branżowych czy regionalnych wciąż jest dla nas wyzwaniem. A współpraca jest bardzo istotna na przykład wówczas, gdy chcemy aplikować o wnioski europejskie. Konsolidacja badań naukowych na Wybrzeżu jest nieunikniona. Jak i nieuniknione jest nieustanne zacieśnianie współpracy z otoczeniem gospodarczym.
Pierwszego dnia, konferencja rozpocznie się na Politechnice Gdańskiej. Po prezentacji uczelni o „Ochronie własności intelektualnej” mówić będzie Zbigniew Barszcz, główny specjalista ds. własności przemysłowej z Departamentu Rozwoju Gospodarki w Ministerstwie Gospodarki. Następnie goście udadzą się do Gdyni, gdzie odwiedzą Akademię Marynarki Wojennej oraz zwiedzą port wojenny w Gdyni.
Drugiego dnia konferencja kontynuowana będzie na PG. Zaplanowano trzy dyskusje panelowe. Panel I: Wdrażanie pakietu MNiSzW „Partnerstwo dla wiedzy” z uwzględnieniem oceny parametrycznej jednostek. Panel II: Współpraca uczelni z otoczeniem gospodarczym. Panel III: Firmy profesorskie. Na zakończenie wykład „Procesy integracyjne badań na poziomie europejskim” wygłosi dr inż. Andrzej Siemaszko, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.
Organizatorami konferencji są Politechnika Gdańska i Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.
Konferencja „Ochrona własności intelektualnej w wyższych uczelniach technicznych”: 1–2 czerwca 2009, Politechnika Gdańska: Dziedziniec Południowy oraz sala Senatu, ul. Gabriela Narutowicza 11/12, Gdańsk Wrzeszcz
Kontakt: Małgorzata Makowiecka, tel. 0503 039 480, tel. 0-58/347 24 71, e-mail: gosiamak@chem.pg.gda.pl