DGT czyni darowiznę sprzętu na rzecz kształcenia studentów
154 tys. zł warty jest najnowszy sprzęt telekomunikacyjny, który firma DGT przekaże Politechnice Gdańskiej do laboratorium sieci następnej generacji. Podpisanie umowy darowizny: 24 marca 2009 roku, we wtorek, o godz. 10 w gabinecie rektora PG.
Firma DGT wspiera uczelnię sprzętem, który sama produkuje. Dzięki niemu wiedzę zdobywać będą studenci Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, kierunków elektronika i telekomunikacja.
– Za każdą tego rodzaju współpracę jesteśmy bardzo wdzięczni – mówi, nie kryjąc radości, prof. Krzysztof Goczyła, dziekan Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. –Dobrze wykształcony student, to dobry pracownik w przyszłości. Nowoczesne, najnowsze technologie, którymi dzieli się z nami przemysł, wzbogacają ofertę edukacyjną i w rzeczywisty sposób przekuwają się na wzrost poziomu kształcenia.
Tworzone laboratorium sieci następnej generacji jest wyposażane w nowe rozwiązania technologiczne sprzętu telekomunikacyjnego. To niełatwe zadanie zważywszy na fakt, jak szybko technologie się starzeją. Pierwsze wersje sprzętu DGT sprzed dziesięciu lat, które nadal są używane na uczelni, dziś uchodzą już za „staruszki”.
– Kiedyś technologie telekomunikacyjne starzały się dwadzieścia i więcej lat, dziś co osiem, a nawet co pięć lat przeżywamy rewolucję technologiczną – mówi prof. Sylwester Kaczmarek z Katedry Sieci Teleinformacyjnych, twórca laboratorium.
Los DGT nierozerwalnie związany jest z Politechniką Gdańską. Blisko dwadzieścia lat temu absolwenci Wydziału ETI PG w praktyce postanowili wykorzystać zdobytą w czasie studiów wiedzę. Tak zaczęła się ich przygoda z nowymi technologiami, która nieprzerwanie trwa do dzisiaj. Firma DGT istnieje od 1991 roku.
– W biurze konstrukcyjnym DGT widzę niemal samych naszych dyplomantów – przyznaje prof. Kaczmarek.
DGT, zatrudniająca ok. 250 osób, jest jedną z nielicznych polskich firm opracowujących własne produkty. Kierunki rozwoju wyznacza wszechobecny dziś Internet, telefonia komórkowa oraz zintegrowana komunikacja. Firma wyspecjalizowała się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań w zakresie łączności specjalistycznej, szczególnie dla przemysłu, obronności, systemów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. To niezwykle nowoczesne i zaawansowane technologie. Niech świadczą o tym nagrody Kamerton Innowacyjności 2007, przyznany przez BRE Bank, Polską Akademię Nauk i „Gazetę Prawną”, czy Innowacja 2008, nagroda „Rzeczpospolitej”. Przychód roczny kształtuje się na poziomie 80-90 mln złotych.
Współpraca DGT z Politechniką Gdańską ma tak długą historię, jak długo DGT istnieje na rynku. Firma umożliwia studentom szansę obcowania z najnowocześniejszymi technologiami, absolwenci zaś w biurze konstrukcji DGT tworzą konkretne produkty. Od lat w firmie realizowany jest system praktyk studenckich i wyjazdowych laboratoriów technicznych przeprowadzanych w pracowniach konstrukcyjnych DGT. Daje to szansę wielu przyszłym młodym inżynierom na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych. Najlepsi po zakończeniu nauki zasilają szeregi kadry inżynierskiej DGT. Wielu z nich po latach piastuje wysokie stanowiska menedżerskie.
W ramach osiemnastoletniej partnerskiej współpracy wspomnieć trzeba m.in.: wyposażanie laboratoriów, specjalistyczne seminaria, program praktyk studenckich, współpraca z pracownikami naukowymi, czy bardzo praktyczną modernizację audytorium ETI.
Podpisanie umowy: 24 marca 2009, wtorek, godz. 10, gabinet prof. Henryka Krawczyka, rektora PG, Gmach Główny, ul. Gabriela Narutowicza 11/12, Gdańsk Wrzeszcz.