Naukowcy o budowaniu na pełnym morzu
Ponad dwustu specjalistów z geotechniki z 34 krajów – m.in. z Niemiec, Francji, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Irlandii, Rosji, Estonii, ale także ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii oraz oczywiście silna grupa z Polski przyjedzie na Politechnikę Gdańską, by uczestniczyć w XI Bałtyckiej Konferencji Geotechnicznej. Spotkanie potrwa cztery dni, a rozpoczyna się 15 września.
Do Gdańska zjadą największe autorytety w środowisku – prof. Pedro Seco e Pinto, prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Mechaniki Gruntów i Geoinżynierii (ISSMGE) zrzeszającego narodowe komitety geotechniki z całego świata, prof. Roger Frank, wiceprezydent ISSMGE odpowiedzialny za kraje Europy oraz prof. Zbigniew Lechowicz z SGGW w Warszawie, prezydent Polskiego Komitetu Geotechniki. Tematem tegorocznej konferencji jest „Geotechnika w budownictwie morskim”.
– Problemem, wokół którego się gromadzimy są technologie stawiania różnego rodzaju obiektów morskich lub lądowych, np. rurociągi podmorskie, platformy wiertnicze i nabrzeża – tłumaczy prof. Zbigniew Sikora, kierownik Katedry Geotechniki, Geologii i Budownictwa Morskiego, gospodarz konferencji. Referaty i dyskusje skupiają się na konkretnych specjalizacjach, dotyczących metod badania podłoża gruntowego również morskiego, sposobów posadowienia budowli na tym gruncie, a także wpływu zmian klimatycznych na konieczność stosowania nowych technologii.
Jak zapewniają organizatorzy tematyka konferencji jest bogata. Dotyczy szeroko rozumianych problemów geotechniki, mechaniki gruntów i geoinżynierii, stosowanych w budownictwie on-shore i off-shore. Lista poruszanych tematów jest długa, od nowoczesnych metod badawczych rozpoznania podłoża gruntowego, przez komputerowe metody symulacji współpracy konstrukcji z gruntem, projektowanie konstrukcji nabrzeży, pirsów, pomostów, po problematykę ochrony środowiska morskiego. Jednym z tematów spotkania będą aktualne problemy dotyczące wprowadzania tzw. eurokodów, czyli norm przemysłowych i rekomendacji Unii Europejskiej dla budowy obiektów lądowych, morskich i pełnomorskich.
Konferencję podzielono na osiem paneli tematycznych. Równolegle z wykładami zaplanowano zajęcia warsztatowe. Za główną salę konferencyjną posłuży aula Politechniki Gdańskiej. W holu przed aulą zaś zaprezentuje się ponad 30 wystawców związanych z branżą.
Uroczyste rozpoczęcie zjazdu zaplanowano na godz. 9.00 w poniedziałek, 15 września. Na Dziedzińcu Południowym poza autorami referatów obiecali stawić się liczni zaproszeni goście, w tym m.in. prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni, marszałek województwa i inne osobistości związane z przemysłem morskim i lądowym.
Warto dodać, że gdańska uczelnia przed 33 laty była organizatorem pierwszej bałtyckiej konferencji geotechnicznej. Inicjatorem zwołania forum był wówczas profesor Eugeniusz Dembicki, który do dziś aktywnie uczestniczy w życiu akademickim na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.
Konferencja odbywa się pod auspicjami trzech prestiżowych instytucji: International Society for Soil Mechanics and Geotechnical Engineering, Polskiego Komitetu Geotechnicznego oraz Politechniki Gdańskiej. Organizatorem bezpośrednim jest Katedra Geotechniki, Geologii i Budownictwa Morskiego WILiŚ PG.
Więcej informacji: http://www.11bc.pg.gda.pl, www.issmge.org
Początek imprezy: poniedziałek, 15 września, godz. 9, Dziedziniec Południowy PG
Sala konferencyjna: Aula na II piętrze Gmachu Głównego PG
Kontakt z organizatorem: prof. Zbigniew Sikora, tel. 0-58/348 62 17, 602/28 49 92