Porozumienie z firmą ENERGA, powiatem wejherowskim i miastem Gdynia
Na mocy porozumienia uczelni z ENERGA S.A. najzdolniejsi studenci i doktoranci zyskają stypendia, staże oraz granty na badania naukowe. Z kolei uczelnia zaangażuje się w podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników firmy, wesprze rozwiązanie problemów technicznych i ekonomicznych dotyczących produkcji, przesyłu i sprzedaży energii elektrycznej. Strony zobowiązały się do organizowania konferencji i sympozjów naukowych, a także do podejmowania wspólnych prac badawczych. Obie strony umowy podkreślają, że w miarę możliwości zamierzają rozszerzać współpracę.
Politechnika Gdańska i powiat wejherowski współpracować będą w zakresie przygotowania i realizacji projektu edukacyjnego „Innowacyjne kształcenie politechniczne”, kwalifikowanego do dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Celem projektu będzie podnoszenie efektów kształcenia poprzez doskonalenie i rozwój wybranych kompetencji kluczowych uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu wejherowskiego, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wspieranie i rozwój pasji, uzdolnień i talentów w zakresie kompetencji matematyczno-przyrodniczych i informatycznych oraz uczenia się.
Liderem projektu będzie powiat wejherowski, politechnika będzie zaś partnerem wiodącym. Do obowiązków partnera wiodącego należeć będzie nadzór merytoryczny nad programami autorskimi w zakresie kształcenia politechnicznego, realizowanymi w szkołach uczestniczących w projekcie, oraz stworzenie możliwości uczniom i nauczycielom ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu wejherowskiego, uczestniczącym w projekcie, wzięcia udziału w wybranych zajęciach laboratoryjnych i audytoryjnych na terenie Politechniki Gdańskiej.
Przedmiotem porozumienia pomiędzy Politechniką Gdańską a miastem Gdynia jest współpraca w zakresie edukacji młodzieży w Zespole Szkół Budownictwa Okrętowego w Gdyni. Strony ustaliły, iż uczelnia – reprezentowana przez Wydział Elektrotechniki i Automatyki oraz Wydział Mechaniczny – obejmuje patronat nad Zespołem Szkół Budownictwa Okrętowego w Gdyni w zakresie kształcenia w zawodzie technik elektryk i technik mechanik w Technikum Budowy Okrętów, wchodzącym w skład Zespołu Szkół Budownictwa Okrętowego. W przyszłości ma to procentować nie tylko podwyższeniem jakości kształcenia, ale i ułatwieniem absolwentom ubiegania się o przyjęcie na studia. PG nie tylko będzie konsultować wdrażane programów nauczania, ale i służyć wiedzą oraz doświadczeniem pracowników naukowo-dydaktycznych, którzy prowadzić będą mogli niektóre zajęcia czy udostępniać własną bazę.
Porozumienia z ramienia Politechniki Gdańskiej podpisywać będzie rektor, prof. Janusz Rachoń. ENERGA S.A. reprezentowana będzie przez prezesa Mirosława Bielińskiego i pełnomocnika zarządu Jan Majewskiego, powiat wejherowski przez Józefa Reszkego, starostę wejherowskiego, a Gdynia przez prezydenta, Wojciecha Szczurka.
Podpisanie porozumień11 czerwca 2008, środa, godz. 13.15, Aula Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej, ul. Gabriela Narutowicza 11/12, Gdańsk Wrzeszcz.